سرویس قابلمه

مدت‌هاست که با واژه قابلمه آشنا هستیم و در طول روز ممکن است بطور مکرر از آن‌ها استفاده کنیم در حقیقت قابلمه‌ها بخش مهمی از ظروف آشپزخانه را تشکیل می‌دهند چرا که مواد غذایی که در طول روز مصرف می‌کنید توسط این ظروف پخت شده‌اند. بنابراین می‌توان گفت سرویس قابلمه و متریال ساخت آن‌ها ارتباط مستیم با سلامتی افراد خانواده‌یمان دارد از طرفی متریال قابلمه‌ها روز به روز بهتر و پیشرفته‌تر می‌شود و اگر اندکی زمان برای بررسی سرویس قابلمه گرانیتی، سرامیکی، تفلون، استیل و مسی داشته باشید متوجه می‌شوید که سرویس قابلمه استیل و گرانیتی بیشترین تقاضا در میان مردم دارند که در ادامه علت آن را بیان و مطالب بیشتری را در این حوزه بررسی خواهیم کرد. برنده‌های مختلفی در زمینه تولید و عرضه لوازم خانگی در حال فعالیت هستند یکی از معتبرترین برندهای ایرانی در زمینه تولید سرویس قابلمه برند هوم کینگ می‌باشد و با نام تجاری هوم کینگ پلاس نیز معرفی شده است و سرویس‌های قابلمه گرانتی باکیفیتی را تولید می‌کند که دارای 500 روز گارنتی بی‌قید و شرط هستند که نشان از کیفیت بالای محصولات این شرکت دارد.

گونه‌های مختلف سرویس قابلمه

عناوینی که در ذیل این مطلب ذکر شده از بهترین سرویس‌های قابلمه و جزء محبوب‌ترین‌ها هستند. البته عوامل زیادی در خرید سرویس قابلمه موثر هستند از قبیل جنس قابلمه، طراحی، گارانتی و قیمت که بسیار مهم هستند. اگر نگاهی به این شرایط داشته باشیم متوجه می‌شویم جنس سرویس قابلمه در رده اول و بعد از آن طراحی و ظاهر بسیار اهمیت دارد و در ادامه گارانتی و قیمت در اولویت می‌باشد.

قابلمه تفلون

پوشش تفلون سالیان زیادی بدون رقیب در آشپزخانه‌های ما جای داشت و محبوب خانم‌های خانه‌دار بود. طراحی زیبا نسبت به قابلمه‌های قدیمی و ویژگی منحصر به فرد نچسبیدن مواد غذایی به این لایه شروع یک انقلاب در تولید سرویس‌های قابلمه بود. باگذشت زمان و بررسی لایه تفلون مشخص شده که برای انسان بسیار مضر است و ترکیب شدن آن با مواد عذایی می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را پدیدآورد. در حقیقت تفلون از لایه PFC تشکیل شده که اگر داغ می‌شد بسیار مضر بود و از طرفی در مقابل فلزات بسیار آسیب‌پذیر بود.

قابلمه سرامیک

سرامیک یه پوشش نچسب و مقاوم در برابر فلزات بود که بعد از تفلون معرفی شد تا نقص آن‌ها را که بسیار آسیب پذیر بود مرتفع سازد. قابلمه‌های سرامیکی به سرعت محبوب شد و جایگاه خود را در آشپزخانه‌ها پیدا کرد و بعد از معرفی گرانیت استقبال از سرویس قابلمه‌های سرامیکی کاهش پیدا کرد و لایه سرامیک نتوانست مدت زیادی در آشپزخانه‌ها دوام بیاورد و جایگاه خود را به سرویس قابلمه‌های گرانیتی واگذار کرد. یکی از دلایل این استقبال کم وزن بالای سرامیک، قیمت بالا، از دست دادن خاصیت سرامیک بعد از مدتی و معرفی نسل جدیدی به نام گرانیت بود در حقیقت سرامیک یک پروژه شکست خورده محسوب می‌شود.

قابلمه گرانیتی

مدت زیادی نیست که ما با قابلمه‌های گرانیتی ارتباط برقرار کردیم و آن‌ها به سرعت جایگزین قابلمه‌های تفلون و سرامیکی شدند. قابلمه به تنهایی وزن زیادی دارد حال اگر داخل قابلمه را با آب پر کنیم برای خانم‌های خانه‌دار بسیار سنگین می‌شود، قابلمه‌های گرانتی به علت اینکه از آلمینیوم تولید شده‌اند وزن بسیار کمتری نسبت به قابلمه‌های سرامیکی و تفلون که از جنس چندن هستند داشتند از طرفی قابلمه‌های تفلون در برابر فلزات مانند قاشق بسیار ضعیف بودند و به راحتی آسیب می‌دیدند. دلایلی که موجب شده قابلمه‌های گرانیتی محبوبیت پیدا کنند وزن سبک و متریال باکیفت آن‌ها می‌باشد در واقع گرانیت تلفیقی از تفلون و سرامیک بود به این معنی که روکش آن دارای دو ویژگی تفلون و سرامیک است که علاوه بر نچسب بودن بسیار مقاوم می‌باشد.

قابلمه استیل

برای حل مشکل نچسبیدن موادغذایی به ظروف پخت‌پز نیاز است از پوشش‌های مختلف استفاده کنیم که هرکدام از این پوشش‌ها هرچند اندک می‌تواند مضر باشد چرا که برای ایجاد این لایه‌ها از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. اما ظروف یا سرویس‌های استیل از هیچ‌گونه مواد یا لایه شیمیایی استفاده نمی‌‌کنند که این امر موجب می‌شود که طعم و مزه غذا حفظ شود در مقابل خاصیت نچسب بودن در این ظروف از بین خواهد رفت چراکه هیچ ترکیبی شیمیایی به ظروف شما اضا نشده است. از طرفی نگهداری این ظروف آسان‌تر بوده و هیچ نگرانی بابت استفاده از فلزات مانند قاشق نخواهید داشت، نظافت و شستشو سرویس قابلمه استیل از سایر سرویس قابلمه‌ها آسان‌تر بوده و در مقابل مواد شوینده آسیبی نخواهد دید. ظروف استیل علاوه بر مزیت‌هایی که در بالا ذکر شد از طراحی بسیار خوبی برخوردار هستند که این امر موجب شده تا مشتریان زیادی ترغیب به خرید تابه و قابلمه استیل شوند.

نتیجه گیری

ظروف گرانیت، سرامیک و تفلون به علت نچسب بودن بسیار مناسب برای طبخ غذاهای سرخ کردی می‌باشد و رسانای خوبی برای گرما هستند از طرفی برای نگهداری از آن‌ها بهتر است از کفگیر و ملاقه‌های مخصوص استفاده شود تا آسیبی به آن‌ها نرسد. در مورد ظروف استیل می‌توان گفت که اگر داخل آن‌ها آلمینیوم، سیلیکون و یا موادی به کاررفته باشد می‌تواند رسانای خوبی برای انتقال حرارت محسوب شود در نتیجه برای پخت و پز بسیار مناسب می‌باشد. سفرام ترکیه یکی از برندهای خوب در زمینه تولید و عرضه ظروف استیل می‌باشد و محصولات خود را با کیفیت بالا تولید می‌کند. ظروف دیگری نیز هستند که در این مقاله که شرح آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد و ما سعی کردیم ظروفی را معرفی کنیم که در حال حاظر در اکثر منازل یا فروشگا‌ها قابل مشاهده هستند.